Zaujímavosti

Ruská „Brána do Pekla“, ktorá horí už viac ako 40 rokov


videní: 9.1K

Existujú miesta na Zemi, ktoré sú tak trochu strašidelné, miesta, z ktorých cítiť trocha viac strašidelnosti a miesta, ktoré sú vyložene peklom. Plynový kráter Darvaza, miestnymi prezývaný aj ako „Brána do pekla“ (The Gates of Hell), patrí rozhodne medzi tú poslednú kategóriu. Nachádza sa v púšti Karakum v strede Turkménska (niečo málo cez 240 km od hlavného mesta) a tento kráter láka stovky turistov ročne. Okrem krátera tu turistov priťahuje aj púšť, voľne žijúce živočíchy a podobne.

A ako to ohnivé peklo skončí uprostred púšte v Turkménsku? V roku 1971, kedy republika bola ešte súčasťou Sovietskeho zväzu, skupina sovietskych geológov prišla do Karakum za účelom nájdenia ropných polí. V priebehu vykonávania vrtov došlo k prepadnutiu podložia a následne tvorbe kráterov o priemere 100 metrov a hĺbke približne 20 metrov.

Wikipedia, Tormod Sandtorv

Wikipedia, Tormod Sandtorv

Pri týchto prepadoch vraj nedošlo k žiadnym zraneniam, ale vedci už čoskoro mali iný problém. A tým bol unikajúci zemný plyn z krátera. Zemný plyn sa skladá prevažne z metánu, ktorý aj keď nie je toxický, má tendenciu vytlačiť kyslík, takže je znemožnené dýchanie. To však aj tak nebolo tým najväčším problémom. Zvieratá v púšti začali čoskoro umierať. K tomu všetkému je unikajúci metán nebezpečný, keďže stačí iba 5% metánu vo vzduchu aby existovalo riziko výbuchu. Preto sa vedci rozhodli metán v krátery zapáliť a dúfali, že všetok nebezpečný zemný plyn zhorí za pár týždňov.

Nie je to tak bizarné, ako to vyzerá. Na rozdiel od ropy, ktorá sa da uskladniť na neurčitú dobu, zemný plyn ktorý nie je odvedený priamo na spracovanie sa uložiť nedá. V prípade že je prebytok zemného plynu, ktorý nemôže byť odvádzaný do spracovateľského závodu, sa zemný plyn musí spaľovať a tento proces sa nazýva „horenie“. V Severnej Dakote takto denne zhorí priemerne plyn v hodnote milióna dolárov.

Ale na rozdiel od vrtov v Severnej Dakote či hoci kde inde, vedci v Turkménsku nevedia, aké veľké zásoby plynu sa v púšti ešte nachádzajú. To čo malo horieť pár týždňov, horí už viac ako 40 rokov.

Po návšteve krátera v roku 2010, Turkménsky prezident Kurbanguly Berdymukhamedov prejavil obavy, že oheň by mohol ohroziť schopnosť krajiny rozvíjať v okolí krátera hľadanie nových ložísk zemného plynu a jeho následnú ťažbu. Preto nariadil miestnym orgánom, aby prišli s plánom na naplnenie krátera. Žiadne opatrenia však neboli prijaté, kráter horí ďalej a tak stále priťahuje nič netušiace voľne žijúce živočíchy a medzinárodných turistov.

Zdroj: smithsonianmag
Video: youtube
Zdroj titulnej foto: wikipedia

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen