Zaujímavosti

Mir – obrovská opustená povrchová baňa v Rusku s enormnou produkciou diamantov


videní: 77.2K

Baňa Mir je bývalá diamantová povrchová baňa, ktorá leží pri meste Mirnyj, na východnej Sibíri v Rusku. V čase jej uzavretia v roku 2004 bola baňa hlboká 525 metrov a priemer meral 1200 metrov. To ju zaradilo na druhú priečku najväčšej vyhĺbenej diery na svete, po bani v Bingham Canyon. Diera je tak veľká, že vzdušný priestor nad baňou je uzavretý pre vrtuľníky. To preto, že nastávalo veľa incidentov, kedy boli vrtuľníky ťahané k zemi kvôli prúdeniu vzduchu.


Zdroj: wikipedia    Autor: Staselnik

Ťažba bola zahájená v roku 1957 v extrémne náročných klimatických podmienkach. Sibírska zima, trvajúca až sedem mesiacov, zmrazila zem a tak spôsobovala obrovské problémy pri ťažbe. Počas letných mesiacov sa zas situácia vymenila a zo zeme sa stalo bahno. Aj preto museli byť stavby postavené na oceľových pilótach, aby sa neprebárali do zeme. Hlavný spracovateľský závod bol teda postavený na lepšom mieste, a to približne 20 km od bane. Zimné teploty boli tak nízke, že pneumatiky a oceľ sa mohli roztrieštiť a pohonné hmoty zamrznúť. Po letnom rozmrznutí dokonca zem vymývali vodnými delami a odstreľovali dynamitom. Naopak v zime, keď prišli viac ako 30-stupňové mrazy, baňu na noc prikrývali, aby nezamrzlo to, čo sa už podarilo rozmraziť.

bana1
Zdroj: wikipedia    Autor: Vladimir

Počas mnohých rokov prevádzky, baňa produkovala 10 miliónov karátov diamantov ročne (2.000 kg), z ktorých relatívne vysoký podiel (až 20 %) boli kvalitné drahokamy. Pre zaujímavosť, najväčší diamant z tejto bane bol vyťažený v roku 1980 a vážil 342,5 karátu, čo je 68 g. Dostal názov 26. zjazd Komunistickej strany Sovietskeho zväzu! Z diamantov Moskva financovala svoj zbrojný program a okrem toho dala život aj 38-tisicovému mestu Mirnyj. Ešte začiakom 90. rokov baňa produkovala diamanty v hodnote 600 miliónov dolárov ročne.

Spoločnosť De Beers, ktorá v tej dobe mala najväčšiu distribúciu svetových diamantov, bola sústredená stále viac a viac na prijímanie dodávok vysokokvalitných ruských diamantov za účelom kontroly trhovej ceny. Výkonnosť bane Mir však bola záhadným tajomstvom. To preto, že vykonávala enormný výkon v súlade s malou veľkosťou bane. V roku 1970, kedy baňa mala produkovať diamantov menej, ich Sovieti produkovali ešte viac ako predtým. Preto v roku 1976 spoločnosť De Beers zo zvedavosti požiadala o prehliadku bane. Povolenie bolo udelené, ale Rusi neustále odďaľovali návštevu. Nakoniec prehliadka bane trvala približne 20 minút, no tajomstvo tak veľkej produkcie diamantov nebolo nikdy odhalené.

 

 

Po rozpade ZSSR v roku 1990, baňu prevádzkovalo niekoľko miestnych spoločností až do roku 2004, kedy bola baňa na trvalo uzatvorená.

bana6
Zdroj: wikipedia    Autor: Staselnik

bana2
Zdroj: wikipedia    Autor: Ptukhina Natasha

bana3
Zdroj: wikipedia    Autor: Ptukhina Natasha

bana-4
Zdroj: wikipedia    Autor: Ptukhina Natasha

this is mir diamond mine, an abandoned mine in siberia, russia

Mir, open mine in Russia

 

Zdroj: amusingplanet, wikipedia
Foto: wikipedia, imgur

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen